Hernádi Zsolt: Most kell észnél lenni, mert könnyen kiönthetjük a gyereket a fürdővízzel együtt!

2025. január 23. 05:25

Piaci alapon dőljön el, hogy amerikai lng vagy orosz vezetékes gáz jöjjön.

2025. január 23. 05:25
null
Hernádi Zsolt
Hernádi Zsolt

Páros lábbal rúgta be az ajtót az új amerikai elnök. Már az első napon világossá tette sok egyéb mellett, hogy célja az amerikai olaj és gáz globális hegemóniája. Ez az amerikai olajipar felpörgetése, a klímapolitika újragondolása és a megújuló energiaforrások visszaszorítása mellett azt is jelenti, hogy jönni fog az amerikai cucc – nem is kevés. Egy régóta zajló folyamat felgyorsítására kell felkészülnünk a „vissza, kettes, padlógáz” jegyében. Merthogy évek óta az a trend, hogy emelkedik az amerikai olaj és főleg a cseppfolyósított gáz részaránya a világ energiamixében. Az áru elsődleges felvevőpiaca pedig az Atlanti-óceán innenső partja. A háború kitörése óta Európa az Egyesült Államok legnagyobb lng-vásárlója lett, a járvány előtt a kontinensre érkező cseppfolyós földgáz 21 százaléka származott az USA-ból, a múlt évben már a 48 százaléka. Láthatóan kiszorul az eddig piacvezető energiahordozó, az orosz gáz. Az Északi Áramlat vezeték felrobbantásával az orosz vezetékes gáz már teret vesztett, a következő cél a keletről behozott lng visszaszorítása lehet. A még Donald Trump elnöksége előtt meghozott új szankciók is ebbe az irányba mutatnak. A nemzetközi helyzet fokozódik – mondaná Virág elvtárs. Kérdés, hogy nekünk hogyan lesz ebben jó.

Minthogyha az EU vezetése furán nézné a dolgokat. Jó példa erre az Európai Bizottság egyik új terve: teljesen leválni az orosz energiahordozókról. A névadó, az energiabiztos Dan Jørgensen kerek perec kijelentette: a leválás feltétele, hogy az Európai Unió át tudjon állni az amerikai importra. Odaszúrhatnánk, hogy könnyű neki Dániából, hiszen a tengerparti országnak hozzáférése van az egész piachoz, az üléspont határozza meg az álláspontot, de ennél azért bonyolultabb a dolog. Merthogy a kérdés az, vajon jó üzlet lenne-e ez nekünk. Nem arról van szó, hogy Európa versenyképtelenségének éppen az az egyik oka, hogy magasak az energiaárak? Konkrétan háromszor annyit kell fizetniük az európai cégeknek, mint az USA-belieknek. Vajon az amerikai olcsóbb lesz, mint az orosz? A múlt év azt mutatja, hogy nem: a melldöngető Moszkva-ellenes retorika dacára Franciaország, Spanyolország, Olaszország úgy veszi az orosz lng-t, mintha kötelező lenne. Érthető és racionális is a lépés: még mindig az a legolcsóbb. Ki akarná önként lehúzni a saját iparát, gazdaságát az ukrán háborúért? A Jørgensen-terv ennél tovább is megy, EU-s eurómilliárdokat fordítana arra, hogy leépüljön a mostani és felépüljön egy új energia-infrastruktúra, amely fogadókésszé tenné a közösséget az amerikai import felszívására. Ez további szankciókkal és vámokkal kiegészülve satuba szoríthatja a vállalatokat, és utána már nemigen lesz választás. Egyik függőséget cserélnék le a másikra?

Most kell észnél lenni, mert könnyen kiönthetjük a gyereket a fürdővízzel együtt. Ha ugyanis Trump magyar vagy legalábbis európai lenne, olyan terven dolgozna, hogy miként tudná megerősíteni, nem pedig gyengíteni Európát. Ez a mi régiónkra vetítve azt jelentené, mit kell megtenni ahhoz, hogy a jelenlegi energia-infrastruktúra megmaradjon, illetve hogy kiegészüljön újakkal, és nőjön a verseny. In concreto: nem megoldás az, ha megcsonkítjuk magunkat, és elvágjuk a kőolajszállító Barátság vezetéket. Nem megoldás, ha kiiktatjuk a gázszállító Testvériséget. És nem megoldás a teljes leválás, mert nehezen visszafordítható folyamatokat indít el, és áremelkedéshez vezet. Jó példa erre, hogy a 320 milliárd köbméternyi EU-s gázfogyasztás töredékét, mintegy 15 milliárd köbmétert szállító ukrán tranzit kiesésének hírére egyből 25 százalékot ugrottak az egyébként is magas európai árak. A háború borzalmas dolog, és világosan kell jelezni, hogy ez nem elfogadható, de a Jørgensen-terv helyett szuverenitási tervre van szükség. Hogy növekedjen a cselekvési szabadságunk. Egy cső jó, két cső még jobb. Egy beszállító jó, kettő még szuperebb. Ha alacsony árakat akarunk, akkor az Európai Uniónak olyan beszállítókra van szüksége, amelyek nemcsak geopolitikai vihar idején versenyképesek. 

Piaci alapon dőljön el, hogy amerikai lng vagy orosz vezetékes gáz jöjjön. 

Csak akkor járunk jól, ha verseny dönti el, hosszú távon kik a konfliktus nyertesei és vesztesei. Akkor jön majd el a függetlenség napja.

A szerző a Mol elnök-vezérigazgatója

(Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt)

Összesen 131 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelso j.
2025. január 23. 15:36
Igen, piaci alapon? Akkor esetleg nyilvánosak lesznek az árak....? Eddig meg gondolni sem volt szabad az orosz gázról esetleges, részleges leválásról, -most a birkatábor ismét zavarba jön.....
niof78
2025. január 23. 11:50
Ideje lenne Hernádi urat ösztökélni a honi gázlelőhelyek kitermelésének beindítására! 1600 milliárd köbméternyi van a talpunk alatt, és a MOL részéről csak a kifogások jönnek. Holott, az a sajátunk, és bármennyibe is fáj a kitermelés, önellátók lennénk, aztán minden más egyéb gáz maradhatna tartalék forrás gyanánt.
Nasi12
2025. január 23. 11:09
Jó írás, köszönjük. Még hozzátenném, hogy az alternatívokkal (szél, nap) sem növelnénk szuverenitásunkat. Mert szél az Hollandia, Dánia környékén van tenger és sík vidékek táján. Nap meg a spanyoloknál süt. Mindkét forrás jó messze van. A villanyvezetékek, trafók stb. meg nem arra lettek tervezve, kiépítve, hogy lökés szerüen működjön elképesztő erejű forrás. Új rendszer kiépítése idő és pénz igényes. De ha elkészülne is, akkor tőlük függnénk. Azt sem nehéz lekapcsolni. Ezek is a cikkben leírtak mellett szólnak. Szükségünk van a gyerekre:)
Türelem
2025. január 23. 09:30
A gondolkodók számára eddig sem volt kétséges, hogy Brüsszel mely világhatalom gazdasági-politikai-katonai érdekhalmazának kijárója, képviselője. A dán zsoldos kijelentése is csak ezt támasztja alá. Amennyiben Trump kizárólagossá teszi Európa számára a drága amerikai energiahordozók beszerzési lehetőségét, akkor végleg padlóra küldi a már most is haldokló uniós gazdaságot. Ez esetben azonnal ki kel lépnünk az EU-ból és a NATO-ból, a globális tőke zsoldosának, Gyurcsánynak jajgatása ellenére is. Végleges kivégzésünket jelentené a védelmi költségek öt százalékra való emelése, akkor, amikor Magyarországon is minden romokban hever. A fővárosi kórházakban pénzhiány miatt blokkolják a műtéteket, s ez csak egy példa az agóniára. Viktor! Szerényebben, nem kellenek a Rákosit, Kádárt idéző gazdasági győzelmi szózatok.....az emberek mást látnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!